ENGELLİ FİLİZ'İ ÖĞRETMENİ YÜRÜTTÜ

Yücel Araç tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma eğitim

Örenli Mahallesi'nde yaşayan Zeynep ve İbrahim Arık çiftinin tek  çocuğu Filiz Arık, doğuştan bedensel engelli olarak dünyaya geldi. Ailesi  tarafından birçok doktora götürülen Arık, uygulanan tedavilere rağmen sağlığına  kavuşamadı. Boynundan aşağı bedeninin hiçbir uzvunu hareket ettiremeyen ve bu  yüzden okula gidemeyen Arık için ailesi okuma yazma öğretmek amacıyla Milli  Eğitim Müdürlüğü'nden öğretmen görevlendirmesini istedi. 
 
Görevlendirilen sınıf öğretmeni Mehmet Uğur Ayhan, eğitim vermeye  geldiği kızın engelli olduğunu, ellerini ve ayaklarını kullanamadığını görünce  ona spor dersi kapsamında çeşitli egzersizler yaptırdı. Üç ay boyunca  egzersizlere devam eden Arık, önce ellerini kullanıp yazı yazmaya, sonra tek  başına oturmaya ve yürümeye başladı. 
 
Tahtadan destek aletleri yaptı 
 
Öğretmen Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim vermeye  geldiği ilk gün Filiz'in çekyatta uzandığını ve hiçbir tarafını hareket  ettiremediğini gördüğünü söyledi. 
 
Eğitim vermek için Filiz'in ellerini kullanması gerektiğini, bu  nedenle el, kol egzersizlerine başladıklarını belirten Ayhan, "Egzersizlere  başladıktan sonra Filiz'in kollarını düz tutabilmesi için tahta ve bezden oluşan  bir alet yaptım. Bu aletleri Filiz'in koluna geçirdim. Faydalı olduğunu görünce  derslerden sonra egzersizlere ağırlık verdik" dedi. 
 
Arık'ın elleriyle kalem tutmaya başlamasıyla aynı aletleri ayakları  için de yaptığını ifade eden Ayhan, daha sonra ayak egzersizlerine başladıklarını  vurguladı. 
 
Arık'a spor yaptırarak hayata tutunmasını sağladığına işaret eden  Ayhan, şöyle konuştu: 
 
"Önceleri Filiz'i tutarak, yürümeye çalışmasını sağladık. Bir süre  sonra kendi başına ayakta durmaya ve küçük adımlar atmaya başladı. Daha sonra  evde yaptırdığımız yürüyüş bandına tutunarak yürümeye başladı. Şimdi kendi başına  oturuyor, yazı yazıyor, konuşuyor, kollarını hareket ettiriyor. Morali yükseldi.  İnşallah daha iyi olacak. Ümit ediyorum ki okullar tatile girdiğinde Filiz'i  yürüyerek tatile göndereceğiz." 
 
"Yürümeye başladığı gün mutluluktan ağladım" 
 
Anne Zeynep Arık da kızını Ankara başta olmak üzere birçok doktora  götürdüklerini ancak kızının kendi başına oturamayacağını, yürüyemeyeceğini ve  bedeninin sürekli titrediğini söylediklerini ifade etti. 
 
Aldıkları heyet raporuyla kızına evde eğitim verilmesi için Milli  Eğitim Müdürlüğü'nden öğretmen talebinde bulunduklarını belirten Arık, "Mehmet  Hoca evimize gelip Filiz'e eğitim vermeye başlayınca kızımın morali yükseldi.  Eğitimin yanı sıra yaptıkları egzersizler sayesinde şimdi desteksiz oturuyor,  yavaş yavaş yürümeye de başladı. Yürümeye başladığı gün mutluluktan ağladım" diye  konuştu. 
 
Filiz ise yürümeye başlamasıyla hayatının değiştiğini söyledi. 
 
Eskiden annesi yalnız bırakınca çok korktuğunu belirten Filiz, "Şimdi  korkmuyorum. Hiçbir şeyi tutamıyordum, yürüyemiyordum ama şimdi her şeyi tutmaya  ve yürümeye başladım. Eskiden koltukta uzanıyor televizyon izliyordum, şimdi  durumum değişti. Öğretmenimle yazı yazıyorum ve spor yapıyorum" şeklinde konuştu.
Yorum ekle


  • Logo 01
  • Logo 01
  • Logo 01
  • Logo 01

© Sitemizden kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. ©
Ana Sayfa

Yandex.Metrica